Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

 

Pacient číslo nula / Zero Patience

Kanada, 1993
anglicky - délka 95minut

režie: John Greyson(1960)
scénář: John Greyson
kamera: Miroslaw Baszak
hudba: Glenn Schellenberg

 Excentrický muzikál, který nabídne vodní balet, tanec pralesních zvířat a zpívající loutky, zkoumá potřebu nalézt obětního beránka zodpovědného za nemoc AIDS. Stosedmdesátiletý viktoriánský sexuolog buduje muzeum zasvěcené tzv. pacientu číslo nula, který zavlekl nákazu do Severní Ameriky. Při hledání obětního beránka se však vyskytne jedna nesnáz. Duch pacienta číslo nula se vrací, aby se spojil s ostatními viníky, jako je zelená africká opice a Miss Čelenka HIV, a společně svéráznými prostředky bojovali za své veřejné očištění.

Obrazek

 

Paměť zlaté rybky

Goldfish memory
Irsko 2003
anglicky s českými titulky, 85 minut, DVD.

Režie: Liz Gill
Scénář: Liz Gill
Kamera: Ken Byrne
Střih: Dermot Diskin
Hudba: Richie Buckley
Hrají: Sean Campion, Flora Montgomery, Jean Butler, Peter Gaynor, Fiona Glascott, Stuart Graham, Lise Hearns

Irský film Paměť zlaté rybky je scenáristickým a režijním debutem Liz Gill, která své vyprávění zasadila do současného Dublinu. Na začátku sledujeme čtyřicátníka Toma, profesora vyhlášeného sváděním studentek, jak opouští Claru a vyhlídne si Isoldu, svou další oběť. Do hry se postupně zapojují další postavy z jejich okolí, vyprávění sleduje milostné peripetie mladých hrdinů, kteří neustále střídají své partnery a navazují nové vztahy ve snaze nalézt ten pravý, ať už homosexuální či heterosexuální. Jejich úspěchy i neúspěchy jsou popisovány s humorem a nadhledem, leitmotivem filmu je Tomova oblíbená průpovídka o zlaté rybce, která má jen třísekundovou paměť a každá zkušenost je pro ni tedy úplně nová. Jak ukazují zážitky filmových hrdinů, stejně je to i s láskou: pokaždé, když se zamilujeme, je to jako poprvé a rychle zapomeneme naše minulé vztahy. Snímek získal řadu ocenění za nejlepší film na g&l festivalech, např. v Kodani (2003), v Monte Carlu (2003) nebo na Outfestu v Los Angeles (2003).

Obrazek

 

Partneři

Partner(s)
USA 2005

Hrají: John Antonini (Jonathan), Michael Ian Black (Christopher), Julie Bowenová (Katherine), Greg Callahan (Jameson), Jeanne Chinnová (Sally), Josh Cooke, Gerald Downey (Muž v sauně), Lee Garlingtonová (Daveho matka), Jay Harrington (Daveův otec) a daší
Režie: Dave Diamond
Produkce: Scott Adderton, Raul Celaya, Dave Diamond, Billy Parks, Scott Rice, John Saviano
Scénář: Dave Diamond
Kamera: Robert Morris
Hudba: Timothy Wynn

 Podnikavý právník Dave je omylem považován za homosexuála a kvůli snaze stát se partnerem firmy jej hraje i nadále, přestože v soukromí si vede jako velice zdatný heterosexuál. Ale kam až chce kvůli kariéře zajít?

Obrazek

 

Penzion Oskar

Penzionat Oskar
Švédsko/Německo 1995

Režie: Susanne Bier
Scénář: Jonas Gardell
Kamera: Kjell Lagerros
Hudba: Johan Soderkvist
Hrají: Loa Falkman, Stina Ekblad, Simon Norrthon a další

Hypochondrický Rune a podrážděná, unavená Gunnel Runebergovi jsou obyčejní středostavovští manželé s domem na předměstí, autem a třemi dětmi. Na dovolenou si pronajmou dům u moře v naději, že se jim během pobytu podaří zmírnit napětí v jejich vztahu. Vypadá to, že prázdniny se rodině vydaří a manželé upevní svůj nalomený vztah. V tom se však objevuje Petrus. Mladý, hezký, charismatický kouzelník, který začne komplikovat rodinný život. Nic nezůstává tak, jak bylo. Rune je Petrusem velmi přitahován. Místo toho, aby trávil čas s rodinou, věnuje se jemu.
Snímek, jehož scénář napsal populární švédský homosexuální spisovatel Jonas Gardell, je živou společenskou komedií, v níž se mísí humor, drama, skutečnost i fantazie, a v níž je hlavním tématem hledání vlastní identity.

Obrazek

 

Pěstní právo svobody

Faustrecht der Freiheit
Německo 1975
německá verze - český simultánní překlad, délka 119 minut

Režie: Rainer Werner Fassbinder
Hrají: R. W. Fassbinder (Franz Biberkopf), Peter Chatel (Evžen), Karl-Heinz Böhm (Max), Karl Scheydt (Klaus)

Naivní Franz Biberkopf (v provedení samotného Fassbindera) je kluk z dělnické třídy. Když kvůli policii přijde o práci v kočovné cirkusové show, nemá co dělat. Má už jisté zkušenosti se staršími muži, které se rozhodne využít. Seznamuje se s Maxem, který se živí obchodem s uměním.

Franzovým snem je vyhrát první cenu v loterii. Když konečně získá peníze na tiket, vyhraje pohádkových půl milionu marek. Jeho život se rázem mění. Maxovy přátelé, gayové z lepší společnosti, se rázem stávají jeho přáteli. Mezi nimi je i Eugen, přitažlivý estét, který si vytkne za cíl povznést Franzuv vkus. Jeho vztah k Franzovi ovšem není naprosto nezištný, Franzovy peníze padnou na zařízení jeho bytu, část na sanaci krachující knihařské firmy Eugenova otce. Franz se ocitá tam, kde začal, jen už nemá chuť znovu začínat a spáchá sebevraždu. Nemá však klid ani po smrti, jeho mrtvola je okradena…

Tento film proslulého německého režiséra (např. film Querelle) patří k těm méně známým z jeho tvorby, je však výjimečný tím, že je celý věnován gayům. Snímek je plný proměn, začíná velmi rychle, někdy má blízko k hořké komedii, končí však tragicky. Svým námětem (trochu naivní a důvěřivý člověk se stává obětí svého okolí, které ho jen využívá) připomíná jiný Fassbinderův film, Hořké slzy Petry von Kantové, jen s tím rozdílem, že má mužské hrdiny.

Obrazek

 

Philadelphia

Philadelphia
USA 1993

Režie: Jonathan Demme
Produkce: Ronald M. Bozman, Jonathan Demme, Gary Goetzman, Edward Saxon, Kenneth Utt, Kristi Zea
Scénář: Ron Nyswaner
Kamera: Tak Fujimoto
Hudba: Howard Shore, Bruce Springsteen, Neil Young
Hrají: Tom Hanks (Andrew Beckett), Denzel Washington (Joe Miller), Roberta Maxwellová (Soudkyně Tate), Buzz Kilman (Crutches), Karen Finleyová (Dr. Gillmanová), Daniel Chapman, Mark Sorensen Jr. (Pacient), Jeffrey Williamson (Tyrone), Charles Glenn (Kenneth Killcoyne), Ron Vawter (Bob Seidman), Anna Deavere Smithová (Anthea Burtonová), Stephanie Rothová (Rachel Smilowová), Lisa Talericová (Shelby), Joanne Woodwardová (Sarah Beckettová)

Andrew Beckett je právník. Mladý, brilantní právník. Homosexuál, infikovaný virem HIV. Svou nemoc dlouho tají, přesvědčen o tom, že s jeho službou klientům nesouvisí. A pak je jednoho dne propuštěn, údajně pro pracovní neschopnost. Ale Andy ví, proč přišel o místo. Připravily ho o ní předsudky, strach, panika a odpor. Diskriminace . Ví, že jeho čas je sečten, ale nevzdává se. Hledá právníka, který by mu pomohl v procesu s jeho mateřskou firmou - a nachází. Černý Joe Miller není tak úspěšný, jako býval Andy, ale jeho vytrvalá víra v právo z něj činí ideálního spojence. Přesto se však zdráhá přijmout Beckettův případ. Stejně jako obžalovaní, jako porota, jako všichni ostatní, i on nemá rád homosexuály, oškliví si je a štítí se AIDS. A snad právě pro svůj odpor nakonec přijímá, přesvědčen o tom, že ve městě, kde byla vyhlášena americká ústava, zaručují rovnost všech, nelze tento boj vzdát. Soudní spor začíná...

Obrazek

 

Po ničem už netoužím

Nincsen nekem vágyam semmi
Maďarsko, 2000
maďarská verze s českým překladem - délka 80 minut, 35 mm

Scénář: Farkas Hegyi, Kornél Mundruczó, Viktória Petrányi
Režie: Kornél Mundruczó
Kamera: Makkos Szilárd
Hudba: Gábor Bruzsa, Csaba Faltay, Zsófia Tallér
Hrají: Ervin Nagy, Roland Raba, Imre Csuja, Martina Kovácz, Szirtes Ági a další

Debut mladého maďarského režiséra, dobře vygradované drama s lynchovskou atmosférou, napínavými až děsivými situacemi a postavami. Pohledný Bruno, sexuálně nevyhraněný mladík, žije se svou mladou ženou, gymnastkou Mari, na venkově, kde spolu spřádají sny o novém životě a úniku z všudypřítomné nudy. Mari nemá ani tušení, že Bruno se ve městě živí jako prostitut, stejně jako její bratr Ringo, který se prodává v ženských šatech. Když jim obchody nejdou, pomáhají si drobnými krádežemi.

Tento životní styl však není bez problémů: v drsném prostředí plném tvrdých kriminálníků a homofobních policistů není snadné přežít a Bruno to velmi dobře ví. Komplikované jsou i milostné vztahy, neboť Mari není jediná, kdo Bruna miluje. Kromě ní je tu Ringo, který je jako jeho stín, a starší muž, který je Brunovým stálým zákazníkem a zároveň rádcem, když ho trápí pochybnosti. Koho z nich miluje Bruno? Snad proto, že není schopen sám si odpovědět, utíká se Bruno do svých batmanovských fantazií. Ukradený klíč stojí na začátku řetězce tragických událostí, které postihnou všechny v jeho blízkosti.

Obrazek

 

Potrava lásky

Manjar de amor
Německo/Španělsko 2002

Režie: Ventura Pons
Scénář: David Leavitt, Ventura Pons
Kamera: Mario Montero
Střih: Pere Abadal
Hudba: Carles Cases
Hrají: Juliet Stevenson, Kevin Bishop, Paul Rhys, Allan Corduner, Geraldine McEwan, Leslie Charles

Paul (Kevin Bishop), krásný a nadaný student hudby, je najat jako obraceč not pro koncert slavného pianisty Richarda Kenningtona (Paul Rhys). Jak si pianista i jeho manažer Mansourian (Allan Corduner) během koncertu všimnou, Paul je nejen pilným brigádníkem, ale také velmi atraktivním hochem. Kennington a Paul se náhodou znova potkávají v Barceloně, kde je Paul se svojí matkou (Juliet Stevenson) na prázdninách. Netrvá dlouho a dvojice se do sebe vášnivě zamiluje, každý ale po svém způsobu. Kennigton brzy zjistí, že nedokáže unést tíhu závazku k mladému Paulovi a prchá tajně zpět domů. Po návratu domů si zdrcený Paul uvědomuje, že jeho hudební talent nestačí na kariéru profesionálního pianisty, a chystá se nechat studia. Paulova matka je výrazně proti a snaží se najít důvod tohoto náhlého rozhodnutí. 

Obrazek

 

Růžová fretka

A Rózsaszín Gorény
Maďarsko 2003

Režie: Katrin Kremmler
Scénář: Katrin Kremmler
Kamera: Eszter Muszter
Hudba: Noár Horváth
Hrají: Magdi Tímár, Andrea Garancz, Szilvia Csipe, Kamilla Kovács, Márta Kis a další

Mladá žena zmizí a do pátrání po ní se pouští soukromé očko. Zpočátku jde najisto: jistě ji unesla lesbická mafie. Záhy zmizí také okouzlující tajná agentka, lamačka ženských srdcí a nápaditá vyšetřovatelka, a celý případ se začíná zamotávat. Konec není možná překvapivý, ale je rozhodně šťastný.
Film se skládá z černobílých temných scén vyšetřování, které odkazují k filmu noir a v osobě soukromé detektivky k Humprey Bogartovi, a barevných, téměř dokumentaristických sekvencí ze soukromí jednotlivých hrdinek filmu. V závěru se dočkáme nejen divoké automobilové a motorkové honičky s přestřelkou, ale také kung-fu souboje, vtipné animace a jasného politického poselství.
Celé dílo je popisováno jako lesbická thrillerová parodie nebo dokument o lesbickém podsvětí. Je to první celovečerní film, který vznikl v kolektivní komunitní produkci Budapešťského lesbického filmového výboru (Budapest Lesbian Filmcommittee).

Obrazek

 

Pravdivý příběh mého života v Rouenu 
(Ma vraie vie a Rouen)

Francie, 2002 
francouzská verze s anglickými titulky, simultánní překlad - délka 102 minuty 

scénář a režie: Olivier Ducastel, Jacques Martineau
kamera: Matthieu Poirot-Delpech, Pierre Millon
hudba: Philippe Miller
hrají: Ariane Ascaride (Caroline), Jonathan Zaccai (Laurent), Jimmy Tavares (Etienne), Hélene Surgere (babička), Lucas Bonnifait (Ludovic) a další 

Etienne dostane ke svým šestnáctým narozeninám videokameru a začne zachycovat okamžiky a lidi svého každodenního života v Rouenu: své tréninky krasobruslení, nejlepšího kamaráda Ludovika a jeho první milostné avantýry a s mimořádným zájmem také svého profesora zeměpisu Laurenta, který by byl podle něj ideálním partnerem pro jeho matku.

Nejde mu o to nafilmovat svůj intimní deník, ani se voyeursky nemísí druhým do soukromí. Je to pro něj druh zábavy. Čím víc se však jeho sbírka nafilmovaných momentek rozrůstá, tím silněji si uvědomuje, že tato hra není úplně nevinná. A že ho k Laurentovi pojí něco vážnějšího. Že po něm vlastně touží sám.

Obrazek

 

Pravidla jatek

The slaughter rule
USA 2002

Režie: Alex Smith, Andrew J. Smith
Scénář: Alex Smith, Andrew J. Smith
Kamera: Eric Alan Edwards
Střih: Brent White
Hudba: Jay Farrar
Hrají: Ryan Gosling, David Morse, Clea DuVall, David Cale, Eddie Spears, Kelly Lynch, Amy Adams

Royovi právě zemřel otec a vyhodili ho ze školního fotbalového týmu. Paradoxně je výhazov pro Roye bolestivější něž smrt otce. Fotbal byl totiž jeho nadějí na únik ze života na venkově. Sebelítost a vztek utápí s kamarády v teqile. Jednou potká Gida, podivnou existenci s ještě podivnější minulostí. Gid shání šest kluků do fotbalového týmu. Roy nabídku s radostí přijímá. Mezi Gidem a Royem se pomalu vyvíjí hlubší přátelský vztah. Navzájem se skvěle doplňují: Roy má v sobě velkou dávku nevinnosti, kterou Gid nikdy nepoznal, Gid zase Roye inspiruje svojí dospělostí a rozhledem. Gidovy stíny minulosti však brzy vyplavou na povrch a zasáhnou nejen Gida, ale i Roye. Roy se nyní musí rozhodnout, co ke Gidovi cítí. Je to snad víc než jen přátelství? 

Obrazek

 

Projekt Laramie

The Laramie Project
USA 2002

Režie: Moisés Kaufman
Produkce: Declan Baldwin, Peter Cane, Anne Carey, Roy Gabay, Ted Hope, Ross Katz
Scénář: Moisés Kaufman, Stephen Belber, Leigh Fondakowski, Amanda Gronich, Jeffrey LaHoste, John McAdams, Andy Paris, Greg Pierotti, Barbara Pitts, Kelli Simpkins, Stephen Wangh
Kamera: Terry Stacey
Hudba: Peter Golub
Hrají: Christina Ricciová (Romaine Pattersonová), Steve Buscemi (Doc O'Conner), Laura Linneyová (Sherry Johnsonová), Summer Phoenixová (Jen Malmskogová), Kevin Aviance (Kevin Aviance), Dylan Baker (Rulon Stacey), Stephen Belber, Tom Bower (Otec Roger Schmit), Clancy Brown (Rob Debree), Nestor Carbonell (Moises Kaufman)
WWW:
Oficiální stránka

V univerzitním městě Laramie ve Wyomingu se 6. října 1998 stalo něco, co je navždy poznamenalo. Té noci byl surově zbit a brutálně zavražděn homosexuální student Matthew Shepard a Laramie se stalo symbolem násilí. Skupina mladých herců a autorů z newyorské divadelní společnosti Tectonic Theatre Project vedená režisérem Nestorem Carbonellem (toho hraje sám Kaufman) odjíždí do Laramie, aby o Shepardově smrti napsala multimediální hru a zjistila, jak tato neblahá událost ovlivnila město i jeho obyvatele. Umělci kladou nepříjemné otázky všem – mladým i starým, gayům, mužům i ženám, Matthewovým kamarádům i těm, kteří ho vůbec neznali, a také zpovídají přátele a blízké Aarona McKinneye a Russella Hendersona, kteří byli z násilného činu obviněni. „Tento příběh nevypovídá o jednom případu vraždy, ale o městě, kde k ní došlo,“ říká Kaufman. „Proč se to stalo právě tady? Co tomu lidé říkají? Jak se cítí a co si myslí?“ Po dvou letech, v květnu 2000, je hra The Laramie Project uvedena v New Yorku a za pár měsíců poté i v samotném Laramie. Možná, že bude mít na zdejší komunitu očistný terapeutický účinek a nabídne jí naději do budoucna…

Obrazek

 

Proti srtsi

The Politics of Fur
USA 2002

Režie: Laura Nix
Scénář: Laura Nix
Kamera: Winnie Heun
Hudba: Anthony Burr
Hrají: Katy Selverstone, Brynn Horrocks, Tim Young, Carolyn Mignini, Craig Villarubia a další

Una je mladá a úspěšná hudební producentka. Zcela rezignovala na jakékoliv vážnější vztahy, žije zavřená ve stroze zařízené vile a s vnějším světem ji spojují telefonáty s obchodními partnery nebo s matkou. To vše zvládá v přestávkách mezi proteinovými drinky, mísami dokonale upravené zeleniny a různými figurami jógy. Společnost jí dělají jen tygří kotě Baby a sluha Dick. Residencí občas projde nový Dickův milenec nebo skupina polonahých slavících a rozjásaných mladíků. Una je jakoby vůbec nevnímá. 
Jednou se objeví B., nespoutaná rocková hvězdička. Do domu dosud zaplněného subtilní hudbou jednotlivých tónů vnese zmatek a zuřivost elektrické kytary a syrového zpěvu. Una se zamiluje. Snaží se vyrobit z B. úspěšnou hvězdu. Ta ale nabourává nejen její citový život, ale i celý svět. Je odolná vůči jakékoliv manipulaci. Ze vzdoru Unu podvede s jedním z Dickových přátel. Celý už tak poničený Unin svět se hroutí a náhlý příjezd matky věcem vůbec neprospívá. Konec filmu nutí hrdinku i diváka přemýšlet o životních prioritách.

Obrazek

 

Ptačí klec

The Birdcage
USA 1996

Režie: Mike Nichols
Scénář: Elaine May
Kamera: Emmanuel Lubezki
Výroba: Mike Nichols
Střih: Arthur Schmidt
Hrají: Robin Williams (Armand Goldman), Gene Hackman (Senátor Kevin Keeley), Nathan Lane (Albert Goldman), Dianne Wiestová (Louise Keeleyová), Dan Futterman (Val Goldman), Calista Flockhartová (Barbara Keeleyová), Hank Azaria (Agador), Christine Baranski (Katherine Archerová), Tom McGowan (Harry Radman), Grant Heslov (Fotograf), Kirby Mitchell (Řidič), James Lally (Cyril), Luca Tommassini (Celsius)

Ptačí klec je vyhlášený gay klub na Palm Beach, který vlastní Armand Goldman. Ten žije v dlouholetém svazku s přítelem Albertem a společně vychovávají syna Vala z Armandova jediného styku s tanečnicí Kathryn. Jednoho dne Val otci oznámí, že by se chtěl ženit. Jeho vyvolenou je spolužačka Barbara. Jenže její otec není nikdo jiný než ultrakonzervativní republikánský senátor Kevin Keeley - ten právě oznámil založení "Koalice" mravního řádu". Jeho kolega a spoluzakladatel však vzápětí umírá v náručí nezletilé barové prostitutky, čehož se chytí média a Keeley prožívá peklo. Barbara v této situaci tím spíš nemá odvahu říci rodičům pravdu, že otec jejího milého je teplouš, vlastnící teploušský podnik - a navíc Žid. Dívka si tedy vymyslí přijatelnou historku, že Valův otec je atašé v Řecku a matka v domácnosti. Toho se ale chytne její matka a vymyslí akci: když si Barbara vezme "slušného" chlapce, média dají pokoj a otec se bude moci v klidu věnovat nadcházející předvolební kampani… Vala čeká náročný úkol: přesvědčit svého otce, aby sehrál roli "normálního" rodiče. Chybí ale ona "matka v domácnosti". I tento problém se vyřeší - zoufalý Armand vyhledá Kathryn a požádá ji, aby zahrála jeho ženu. Ale je tu ještě Albert, který se o chlapce také staral a teď by měl chybět na jeho svatbě? To ovšem zdaleka není poslední problém k řešení…

Obrazek

 

Půlnoční tanečníci / Sibak

Filipíny, 1994
anglicky - délka 100 minut

režie: Mel Chionglo(1946)
scénář: Ricardo Lee
kamera: George Tutanes
hudba: Nonong Buencamino

 Půlnoční tanečníci jsou portrétem tří bratrů, kteří vstoupili do světa manilských gay barů jako "macho dancers" nebo "Sibak", což jsou přezdívky pro homosexuální prostituty. Joelovi, který se profesi naplno věnoval sedm roků, je nyní 23 let a začíná být na další práci v tomto oboru příliš starý. Má manželku, milence a daří se mu oba vztahy zvládat. Denis žije na ulici a nemá rád usedlý životní styl. Nejmladší Sonny právě začíná kariéru jako "macho dancer". Film sleduje především jeho příběh.

Obrazek

 

Půlnoc v zahradě Dobra a Zla

Midnight in the Garden of Good and Evil
USA 1997

Režie: Clint Eastwood
Produkce: Clint Eastwood, Arnold Stiefel
Scénář: John Lee Hancock
Kamera: Jack N. Green
Hudba: Lennie Niehaus
Hrají: John Cusack (John Kelso), Kevin Spacey (Jim Williams), Jack Thompson (Sonny Seiler), Irma P. Hallová (Minerva), Jude Law (Billy Carl Hanson), Alison Eastwoodová (Mandy Nicholsová), Paul Hipp (Joe Odom), Lady Chablisová (Lady Chablisová), Dorothy Loudonová (Serena Dawesová)...

Newyorčan John Kelso přichází do Savannah, aby zde napsal článek do prestižního magazínu o elegantní a exkluzivní Vánoční párty. Místo toho se však ocitne v centru událostí záhadné vraždy, kdy obchodník se starožitnostmi Jim Williams zastřelí svého mladšího milence Billyho Hansona. Kelso, který se rozhodne o všech těchto událostech napsat knihu se v době jeho toulkách po městem seznámí s těmi nejneuvěřitelnějšími a nejvýstřednějšími lidmi, jaké vůbec ve svém životě potkal: právníkem Joe Odomem, mladou šamankou náboženství Voodoo Minervou a transvestitkou kabaretní tanečnicí Lady Chablis.

Obrazek

 

Ráj

Het Paradijs
Nizozemí, 1999
holandská verze s českým překladem - délka 75 minut, VHS

Scénář: Mieke de Jong
Režie: Maarten Treurniet
Kamera:  Wouter Suyderhoud
Hrají: Vera Boots, Renée Fokker, Peter Gorissen, Dirk Roofthooft, Rita Wouters a další

Syrový televizní snímek o temných stránkách holandského venkova. Samotářské společenství dvou bratrů Adriho a Henriho, kteří se živí jako řidiči autobusu, naruší ženský živel, prostitutka Diana, kterou Adri na měsíc vyhraje v rozhlasové soutěži. Henriho změna nijak netěší, Adri totiž kvůli Dianě začne zanedbávat svou práci.

Spíše než pozorností však ženu zahrnuje urážkami a ponižováním, opájí se nově nabytým pocitem moci nad jinou lidskou bytostí. Diana ponižování snáší, v popisu práce má totiž nejen plnit všechna Adriho přání, ale také o nich večer co večer barvitě informovat rozhlasové posluchače. Až když její vyzývavý způsob jak upoutat mužskou pozornost vyprovokuje rvačku na místní svatbě, uzná Adri, že má bratr pravdu - Diana musí z domu. Uprostřed noci ji zoufalou vyhodí z auta. Na její stranu se postaví jen jeden člověk - Harmonia, žena místního mlékaře Berta. Chce, aby Dianě umožnili důstojnější odchod. Když ještě téže noci Bert náhle zemře na selhání srdce, čeká oba bratry i Dianu neobvyklé odhalení a Diana musí zůstat déle, než se předpokládalo. Film sugestivně líčí nejen nízké pudy, hrubost a netoleranci, ale také sílu pochopení, které vzniká mezi lidmi v podobně bezvýchodné situaci.

Obrazek

 

Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show
Velká Británie 1975
Anglická verze - české titulky, délka 101 minuta

Režie: Jim Sharman
Hrají: Tim Curry (doktor Furter), Susan Sarandon (Janet), Barry Bostwick (Brad), Patricia Quinn (Magenta)

Britská horrorová hudební travestie je ojedinělým zjevem v historii filmu.

Jedná se o kultovní dílo, kolem něhož se vyvinuly specifické divácké rituály, které přetrvávají dodnes, 25 let od vzniku filmu. Tradicí se staly půlnoční sobotní představení, na něž přicházeli diváci v bizarních kostýmech jeho protagonistů.

Snímek byl natočen na základě jevištního muzikálu Richarda O´Briena The Rocky Horror Show. V příběhu přivádí muzikál na scénu bizarní postavy, mezi nimiž se ocitne dvojice nevinných amerických snoubenců Brad a Janet. Ti se po poruše svého automobilu v noční bouři stanou nedobrovolnými účastníky slavnosti v tajuplném zámku šíleného vědce - transvestity Franka Furtera a jeho pomocníků.

Furter jim předvede svůj čerstvý výtvor, umělou bytost Rockyho Horrora, kterého stvořil jako pohledného blonďatého svalovce pro ukájení svých sexuálních potřeb. Furter a jeho sluhové, sourozenci Riff Raff a Magenta, pocházejí z planety Transexual v galaxii Transylvania. Brad a Janet nebudou po návštěvě jejich tajemného sídla už nikdy takovými lidmi, jakými byli předtím...

Tento výlučný film, dekadentně temný a zároveň sladce kýčovitý, s originální filmovou poetikou je skvělou ukázkou nevázané spontánnosti. Přičteme-li k tomu kvalitní rockovou hudbu s množstvím filmových odkazů, je jasné, že jde o mimořádný filmový zážitek, který byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Obrazek

 

Rodinné album

Family Album / Danielle Steel's 'Family Album'
USA 1994

Režie: Jack Bender
Produkce: Douglas S. Cramer, Daniel Dugan, Dennis Hammer
Scénář: Danielle Steel, Karol Ann Hoeffner
Kamera: Michael W. Watkins
Hudba: Lee Holdridge
Hrají: Jaclyn Smithová (Faye Price Thayerová), Michael Ontkean (Ward Thayer), Joe Flanigan (Lionel), Kristin Minterová (Valerie), Leslie Horanová (Anne Thayer O'Haraová), Tom Mason (Bill O'Hara), Brian Krause (Greg), Steven Gilborn, Paul Satterfield (Paul Steel), James Curley, Kristen Daltonová (Maizie), Joel Gretsch (John), Melody Kayová (Anne - věk 13 let), atd..

Epický příběh dává nahlédnou do rodinného alba fotografií, které jakoby mapovaly a vyprávěly historii bouřlivého manželství Faye a Ward Thayerových, plného radostí i strastí, štěstí i tragédií svých i jejich čtyř vzpurných dětí. Příběh začíná v době, kdy v době korejské války mladý poručík

Ward Thayer poprvé spatřil hollywoodskou herečku Faye Price, a kdy se po bouřlivé krátké romanci dověděl, že se s ní musí oženit, protože jejich vášnivá láska nezůstala bez následků. Faye opustí svou slibně se rozvíjející kariéru, aby se mohla věnovat rodině, ale ani všechny peníze světa a rodinné štěstí nemohou udržet jejího neklidného světáckého manžela.

Druhý syn Lionel je gay. Jakmile dospěl, nevěděl, jak to rodičům říct. Byl ale docela vyrovnaný, klidný, otevřený, silný. Nakonec to jednou při snídani pověděl své mámě. Po tom co se o jeho orientaci dozvěděl otec, ho ihned zavrhnul.

Obrazek

Rodinné zásady

Family fundamentals
USA 2002

Režie: Arthur Dong
Scénář: Arthur Dong
Kamera: Arthur Dong
Střih: Arthur Dong
Hudba: Mark Adler

Dokumentární film popisující životní příběh několika amerických křesťanských rodin, jejichž děti se přiznaly k homosexuální orientaci. Každá z rodin se s tímto faktem musela vyrovnat po svém. Dcera Kathleen Brehmerové je lesbička, ona však stále věří, že homosexualita se dá léčit. Brett je synem mormonského biskupa. Rodina na jeho coming-out reagovala soustavou naléhavých dopisů, kde syna přesvědčovala, ať změní názor. Příběh Briana je trošku odlišný od předchozích. V letech 1977 - 1989 pracoval Brian jako hlavní sekretář kongresmana Boba Dornana. Za ta léta navázal s Dornanem velmi blízký vztah, téměř až otcovsko-synovský. Když se v roce 1997 Brian přiznal k homosexuální orientaci, Dornan okamžitě přerušil s Brianem veškeré styky z obavy z veřejného odsouzení.
Obrazek
 

Rub a líc

Recto/Verso
Francie 1999

Režie: Jean-Marc Longval
Produkce
: Michel Delgado, Thierry de Navacelle
Scénář: Fabrice Blind, Michel Delgado, Jean-Luc Lemoine, Jean-Marc Longval
Kamera: Carlo Varini
Hudba: Denis Lefdup
Hrají: Smain (Fred), Michel Muller (Joël), Linda Hardyová (Anne), Sophie Forteová (Judith), Ronald Guttman (Parker), Bernadette Lafontová (Yolande), Bernard Verley (Maurice), Jacques François (Bergman), Claudine Costerová (Nicky), Collin Obomalayat (Marco), Franck Dubosc (Jérémy)

Poloviční Arab a poloviční Francouz, Fred je slavný pařížský moderátor a nenapravitelný playboy. Ženy, slávu a peníze si užívá plnými doušky. Až do momentu, kdy ho neprávem obviní z užívání koksu. Fred ztratí práci, známé, fanynky i svou snoubenku a podporu jejího otce.

V bance má tisícové dluhy a ani jedna televize nechce zaměstnat hvězdu s pověstí narkomana. Tehdy dostane lukrativní nabídku od americké televize Freedom TV, která se neodmítá. Problém je jen jeden - je to televize pre homosexuály. Ale Fred nemá na výběr. A tak začne předstírat, že je gay.

Obrazek

 

Růžové zrcadlo

Gulabi Aaina / The Pink Mirror
Indie 2002

Scénář: Sridhar Rangayan
Režie: Sridhar Rangayan
Kamera: Deepak Pandey
Hudba: Saagar Gupta
Hrají: Edwin Fernandes, Ramesh Menon, Rishi Raj, Rufy Baqul, Deepak Sonavane.

Jazyková verze: Hindu
Délka: 40 min

Film je oslavou života a barevného světa transvestitů. Shabbo a Bibbo jsou nejen přátelé, ale vztah mezi nimi bychom mohli popsat také jako sesterský, nebo jako vztah matky a dcery – tak výjimečně jsou spřízněni. Až do doby, než se objeví krásný mladík. Shabbo a Bibbo jsou soutěživí a připraveni použít jakékoliv zbraně, aby získali přízeň nového příchozího. Ten ale nakonec odchází s někým úplně jiným... Večer který začal v přátelském popichování a pokračoval v bolestném souboji tak končí opětovným usmířením. Divák, společně s růžovým zrcadlem, je pak svědkem všech dramatických událostí.
Režisér Rangayan užívá prostředky Bollywoodského stylu, písně, tanec i divadlo, a mluví nejvlastnějším jazykem indických transvestitů. Dosud pracoval na seriálech pro televizi – ve svém prvním filmu se věnuje různým povahám svých postav i tomu, co mají společné. Sám říká, že chtěl zničit všechny dřívější karikatury a stereotypy – ačkoliv jeho film není radikální ani propagandistický. Dříve transvestité v indických filmech fungovali jako komické postavy – teď se nebudeme smát jim, ale s nimi.

Obrazek¨

 

Řekni, že mě miluješ, Junie Moonová

Tell Me That You Love Me, Junie Moon
USA 1970

Režie: Otto Preminger
Scénář: Marjorie Kellogg
Kamera: Boris Kaufman
Hudba: Pete Seeger, Philip Springer
Hrají: Liza Minnelliová (Junie Moonová), Ken Howard (Arthur), Robert Moore (Warren), James Coco (Mario)
Kay Thompsonová (Slečna Gregory), Fred Williamson, Ben Piazza (Jesse)

Není důležité, kdo jste, ale kým chcete být! Předlohou filmu byl stejnojmenný bestseller Marjorie Kelloggové (která také napsala scénář) o trojici vyděděnců, kteří společně hledají důstojnou životní existenci. Dívka se znetvořenou tváří Junie Moonová (Liza Minnelliová), zvláštní degenerativní nervovou chorobou trpící Arthur (Ken Howard) a paraplegický homosexuál Warren (Robert Moore) si pronajmou od excentrické milionářky dům, snaží se vést normální život a nakonec odjedou na výlet do přímořského letoviska, kde Warren prožije svůj první heterosexuální vztah a Junie s Arthurem se sblíží, i když se mladíkův zdravotní stav nezadržitelně zhoršuje...

Obrazek

 

Řezníkova žena

The Butcher's Wife
USA 1991

Režie: Terry Hughes
Produkce: Lauren Lloyd, Wallis Nicita, Arne Schmidt
Scénář: Ezra Litwak, Marjorie Schwartz
Kamera: Frank Tidy
Hudba: Michael Gore, Steven Jae Johnson
Hrají: Demi Mooreová (Marina Lemkeová), Jeff Daniels (Alex), George Dzundza (Leo Lemke), Mary Steenburgenová (Stella), Frances McDormandová (Grace), Margaret Colinová (Robyn), Max Perlich (Eugene), Miriam Margolyesová (Gina), Helen Hanftová (Molly), Christopher Durang (Pan Liddle), Luis Avalos (Luis), Charles Pierce (Beau), Elizabeth Lawrenceová (Grammy D'Arboová), Stephanie Laurenceová (Student), Barry Neikrug (Cyklista), Ed Kenney (Strýc Chauncy), Diane Salingerová (Trendoid), Cameron Milzerová (Zákazník), Thomas Mikal Ford (Transvestita), Scott Thompson Baker

Majitel newyorského řeznictví Leo Lemke si ze své cesty na jeden z ostrovů Severní Karolíny přivezl krásnou a výřečnou manželku Marinu, kterou poznal za poněkud neobvyklých okolností. Marina se totiž za Lea provdala, protože ho viděla ve svých snech, když čekala na znamení osudu, které by ji přivedlo k věrné lásce na celý život. Je výjimečná nejen svou krásou, milým úsměvem a laskavostí, ale také nadpřirozenými schopnostmi.

Čte lidem z očí jejich přání a kromě masa vždy, když je potřeba, poskytne bezplatně i radu či proroctví, které pomůže vyřešit jejich potíže nebo v nejednom případě dokonce změní jejich život. Ať už je to do sebe uzavřený chlapec Eugene, frustrovaná zpěvačka Stella nebo nešťastně zamilovaná herečka Robyn nebo lesbička Grace. Místní psychiatr Alex Tremor nechápe, jak mu mohla řezníkova žena odloudit tolik pacientů během tak krátké doby a nedůvěřivě ji sleduje.

To má však zcela nečekané následky, protože přitom podlehne jejímu kouzlu a zamiluje se do ní. Není však jediný, kdo se zamiluje. Jak se tak Marina pokouší pomoci všem okolo sebe, vůbec si nevšimne, že se její manžel Leo zamiloval do Stelly.

Obrazek

barvou ven aneb KOndoMEDIE

Placard, Le / Closet, The
Francie 2001

Režie: Francis Veber 
Produkce: Patrice Ledoux, Alain Poiré
Scénář: Francis Veber
Kamera: Luciano Tovoli
Hudba: Vladimir Cosma
Hrají: Daniel Auteuil (François Pignon), Gérard Depardieu (Félix Santini), Thierry Lhermitte (Guillaume), Michele Laroqueová (Slečna Bertrandová), Michel Aumont (Soused Belone), Jean Rochefort (Ředitel Kopel), Alexandra Vandernootová (Christine), Stanislas Crevillén (Franck), Edgar Givry (Mathieu), Thierry Ashanti (Victor) a další

François Pignon je nudný suchar, který strávil polovinu života v účtárně továrny na prezervativy. Manželka ho už dávno opustila a jeho šestnáctiletý syn s ním nechce mít nic společného. A k tomu všemu Pignon právě dostal výpověď. Před sebevraždou ho zachrání nový soused, bývalý psycholog velké společnosti, který přesně ví, jakou ostudu si žádná slušná firma s dobrou pověstí nemůže dovolit – nesmí vyhodit na dlažbu homosexuála.

Pignon se zpočátku vzpírá, je přece docela normální, ale nakonec souhlasí pod podmínkou, že nebude muset nic měnit na svém chování. Ne, to, co se změní, bude pohled ostatních, tvrdí psycholog. A opravdu, Pignonovo „prozrazené tajemství“ pořádně rozčeří poklidnou firemní hladinu a zamotá hlavu jeho nafoukaným šéfům. Z ušlápnutého smolaře se postupně stává populární osobnost úspěšná v profesionálním i soukromém životě.

Obrazek

 

S milenkou mé matky

101 Reykjavík
Island/Dánsko/Norsko/Francie, 2000
islandská verze s českými titulky - délka 100 minut, 35 mm

Scénář: Baltasar Kormákur podle novely Hallgrímura Helgasona
Režie: Baltasar Kormákur
Kamera: Peter Steuger
Hudba: Damon Albarn, Einar Orn Benediktsson
Hrají: Hilmir Snær Guðnason, Victoria Abril, Hanna María Karlsdóttir, Baltasar Kormákur, Ólafur Darri Ólafsson, Þrúður Vilhjálmsdóttir, Eyvindur Erlendsson, Throstur Leo Gunnarsson, Jóhann Sigurðarson a další

Předlohu islandského spisovatele Hallgrímura Helgasona, která si bere na mušku dnešní zbohatlickou reykjavickou společnost, převedl debutující režisér Baltasar Kormákur do celkem úsměvné komedie o jedné "nefungující" rodině. Místo toho, aby si hledal práci, zůstavá Hlynur i po třicítce na krku své matce. Čas tráví sjížděním porno stránek na Internetu, vybíráním podpory v nezaměstnanosti a popíjením s kamarády. Ani seznámení s Hofi toho na Hlynurově životě příliš nezmění. Snaha Hofi posunout někam stagnující vztah beznadějně troskotá na Hlynurově lhostejnosti.

Jeho lenošivý život přeruší až návštěva Loly, exotické španělské tanečnice, která se na několik dní usídlí v jejich domě. Když mu matka oznámí, že Lola je její lesbická přítelkyně a že už s nimi zůstane, Hlynur nehne brvou. Poté, co matka na několik dní odjede do New Yorku, oslavují Hlynur a Lola své seznámení natolik přátelsky, že se to neobejde bez následků. Matka a Lola se rozhodnou dítě si ponechat (identitu otce se naštěstí podařilo před matkou utajit), Hlynur se s tím však jen těžce vyrovnává. I Hofi je totiž těhotná. Hlynur tuší, že se v jeho životě poprvé vyskytly problémy, kterým se už nebude moci vyhnout.

Obrazek

 

Sicílská obrana

Der Kopp
Německo 1998

Režie: Michael Mackenroth
Produkce: Tim Gehrke, Werner Kließ, Mario Melzer
Scénář: Karl Heinz Willschrei
Kamera: Ingo Hamer
Hudba: Nikolaus Glowna, Jörg Jesse
Hrají: Dietmar Schönherr (Jürgen Kopp), Alexandra Kamp-Groeneveldová (Tanja Pollacková), Björn Kegel-Casapietra (David Wille), Benjamin Sadler (Carl Vrese), Sabine Vituaová (Yvonne), Udo Swann (Georg Schaller), Katka Kurzeová (Elke), Marte Schwiersová

Jürgen Kopp je po zranění upoután na invalidní vozík a jeho vášní se staly šachy. Po pěti letech jeho tým vyšetřuje vraždu známého herce Haralda Chomského. V bytě oběti najdou tři balíčky kokainu a v kapse zavražděného lístek s nápisem „e4“, což je nejčastější způsob otevření šachové hry. Dále zjistí, že Harald byl homosexuál, a tak pátrání pokračuje v místním gay klubu. Tam jim nabídne pomoc soukromý detektiv Karl, který se kdysi neúspěšně pokoušel získat místo u policie. Brzy dojde k vraždě dalšího homosexuála z klubu, Jusufa Šamira, u kterého je nalezen podobný lístek – tentokrát s nápisem „c5“. Je zřejmé, že jde o tzv. Sicilskou obranu a že jim tím vrah cosi sděluje. Kopp vydedukuje, že způsob, kterým byl Harald uškrcen, je stejný, jakým herec vraždil v jednom ze svých filmů – vrahem bude zřejmě psychopat, který nerozlišuje mezi filmem a realitou. Zakrátko je tu třetí oběť – a opět s lístkem. Kopp už má v této chvíli mozaiku skoro sestavenou a správně předpokládá, kdo má být další obětí – i kdo je vrahem…

Obrazek

 

Služba v tichu: Příběh Margarethe Cammermayerové

Serving in Silence: The Margarethe Cammermeyer Story
USA 1995

Režie: Jeff Bleckner
Produkce: Glenn Close, Cis Corman, Richard Heus, Neil Meron, Barbra Streisand, Craig Zadan
Scénář: Alison Cross
Kamera: Glen MacPherson
Hudba: David Shire

Margarethe Cammermeyerová sloužila více než dvanáct let v armádě. Jako vojínka v záloze pracuje i nadále v armádě a mimo to má práci i v nemocnici. Protože je cílevědomá a chce v životě něčeho dosáhnout, pracuje na sobě a zvyšuje si své osobní skóre a profesní hodnocení. Chtěla by, aby ji povýšili. Když se však přizná, že je lesbička, armáda ji chce propustit. Překvapí ji i zjištění, že synové to už dávno věděli. Situaci velmi těžko snáší a najednou neví, co dál. Avšak s podporou svojé rodiny a své kamarádky-umělkyně se rozhodne, že bude bojovat za svá práva sloužit i nadále v armádě. Jak se však zachovajú její bývalí kolegové, přátelé, kolik odvahy a energie bude potřebovat na to, aby všechny přesvědčila, že i přes svou orientaci je vynikajúcí profesionálka a výborný člověk...?

Obrazek

 

Smrt pedofila

ČR

Režie: I. Pokorný
Scénář: J. Bednář
Hrají: R. Jašków, V. Kotek, J. Hrušínský, J. Janěková ml., M. Ronec, J. Body, M. Hejko, M. Hofbauer, L. Vrňata, Č. Gebouzský, J. Kotrbová, J. Novotný, M. Weigertová, S. Babčáková, E. Deméterová, H. Seidlová, N. Dabiščáková a další.
Podle předlohy: E. Svítivého

Tento titul byl před časem zaslán do televizní soutěže "O dýmku Sherlocka Holmese" a jeho vskutku atraktivní námět, spolu s neobvyklým prostředím (mužská věznice) nás vedly k tomu, že jsme odkoupili od původního autora - Eduarda Svítivého (dosud pro televizi nepíšícího) práva k televiznímu přepracování.

Příběh se odehrává v současnosti, v jedné z našich mužských věznic. Jedné noci tam dojde k nedokonané vraždě vězně - mladého učitele, odsouzeného za smrt žáka. Teprve v průběhu děje se dozvídáme, za jakých okolností k této tragické události došlo a čím byl motivován tento násilný, i když nechtěný tragický čin. Souběžně s touto linií (vztah učitel - žák) se odvíjí linie vyšetřování pokusu o vraždu na učiteli, na člověku, jehož orientace je sice homosexuální, ale v žádném případě pedofilní...

Scenárista Jiří Bednář domyslel a rozvinul individuální zázemí i charaktery jednotlivých postav, včetně vězňů. Podařilo se mu tak navzdory žánru (psychokrimi) vypovědět i něco zásadnějšího a pro řadu diváků i netušeného, o pravidlech "morálky" v těchto zařízeních. Požadavkům žánru však bude učiněno zadost - vrah je nalezen, a život ve vězení se bude dál odvíjet podle jeho neměných pravidel...

Obrazek

 

Smrt v Benátkách

Morte a Venezia
Itálie, Francie, 1971

Režie: Luchino Visconti
Scénář: Luchino Visconti
Kamera: Pasqualino De Santis
Hudba: Gustav Mahler
Hrají: Dirk Bogarde, Bjorn Andresen, Silvana Manganoová, Marisa Berensonová a další

Benátky mimo turistikou sezónu. Do jednoho z jeho hotelů přichází zamlklý, stárnoucí intelektuál Gustav von Aschenbach. Skladatel posedává v elegantním obleku v hale luxusního hotelu, jehož klientelu tvoří bohatá smetánka, a cítí se přímo nasáknutý neustálými pochybnostmi. Až máte pocit, že on sám je původcem epidemie cholery, která se kvůli turistům precizně utajuje. Aschenbachův morální rozpad, dekadenci a smysl pro nemorálnost způsobila přítomnost krásného syna polské emigrantky.

Umělce vysokých kvalit a morálních hodnot, nečekaně překvapuje pocit prosté tělesné přitažlivosti umocněné pedofilním smýšlením, když se objektem jeho pudové touhy stává prakticky dětský objekt. Tadzio představuje Aschenbachův hluboko utajený sen, který se mu nikdy nesplnil a nyní se najednou všechno změnilo. Představa dostala reálné kontury, stačí se jen dotknout...

Obrazek

 

Sousedky

Nachbarinnen
Německo, 2004
německy s anglickými titulky + český simultální překlad, 88 minut

Režie: Franziska Meletzkyd
Scénář: Elke Rössler
Kamera: Alexandra Czok
Hudba: Eike Hosenfeld, Moritz Denis

 Dora pracuje jako doručovatelka poštovních zásilek. Vede uzavřený život, který je narušován jen občasnými kontakty se sousedy v domě. V jeho přízemí se nachází bar, kde právě nastoupila nová servírka, Polka Jola. Jaké je Dořino překvapení, když jednou v noci tato přitažlivá a tajemná žena zazvoní u jejích dveří, aby se skryla před policií. Vpád Joly do jejího uzavřeného mikrosvěta přinutí Doru přiznat si i nepříjemné skutečnosti a změnit svůj vztah ke svému okolí. Debut mladé režisérky Franzisky Meletzky se hlásí k tzv. nové berlínské škole (např. Wolfgang Becker či Christian Petzhold). Ta se vyznačuje neokázalým realismem a důvěrným nahlížením na každodenní problémy.
Obrazek

 

Stopy vraha

Mercy
USA 2000

Režie: Damian Harris
Produkce: Ashok Amritraj, Damian Lee, Elie Samaha, Andrew Stevens, Amedeo Ursini
Scénář: David L. Lindsey, Damian Harris
Kamera: Manuel Terán
Hudba: BC Smith
Hrají: Ellen Barkinová (Detektivka Catherine Palmerová), Wendy Crewsonová (Bernadine Melloová), Peta Wilsonová (Vickie Kittrieová), Karen Youngová (Mary), Julian Sands (Dr. Dominick Broussard), Stephen Baldwin (Mechanic), Marshall Bell (Gil Reynolds), Beau Starr (Lt. Fritch), Bill MacDonald (John Beck), Stewart Bick (Cushing)

Svérázná vyšetřovatelka z oddělení vražd Catherine Palmerová pracuje na případu několika úmrtí. Obětmi se staly ženy, které boly před smrtí sadisticky mučené a měly odřezané oční víčka. Pátrání ji zavede mezi skupinu bohatých žen, v jejíchž čele stojí Vickie Kittrieová. Solventní dámy mají zvláštní záliby. Vyžívají se v lesbickém a sadomasochistickém sexu. Další stopou je psychoterapeut jedné z obětí, doktor Dominic Boussard, který usilovně ukrývá svou minulost.

Obrazek

 

Střelci a neviňátka

Cowboys and Angels
Irsko, Německo 2003

Režie: David Gleeson

Dvacetiletý Ir Shane Butler, který má výrazné malířské nadání, se přestěhuje do Limericku, kde je umělecká škola. Bydlí v podnájmu s gayem Vincentem Cusackem a stanou se z nich nerozluční kamarádi. Shane se zamiluje do půvabné Gemmy, zaplete se do obchodu s drogami, ale  včas si uvědomí, čeho chce v životě skutečně dosáhnout... 

Obrazek

 

Svatba naruby

In & Out
USA 1997

Režie: Frank Oz
Produkce: G. Mac Brown, Scott Rudin, Suzanne Santry, Adam Schroeder,
Scénář: Paul Rudnick
Kamera: Rob Hahn
Hudba: Patsy Cline, Marc Shaiman
Hrají: Kevin Kline (Howard Brackett), Joan Cusacková (Emily Montgomeryová), Tom Selleck (Peter Malloy), Matt Dillon (Cameron Drake), Debbie Reynoldsová (Berniece Brackettová), Wilford Brimley (Frank Brackett), Bob Newhart (Tom Halliwell), Gregory Jbara (Walter Brackett), Shalom Harlowová (Sonya), Shawn Hatosy (Jack), Zak Orth (Mike), a další

Uhlazený Howard Brackett je oblíbeným učitelem angličtiny na střední škole v městečku Greenleaf a za několik dní se má oženit s kolegyní Emily, která je už téměř tři roky jeho snoubenkou. Nečekaný poprask však způsobí jeho bývalý žák Cameron Drake, nominovaný na Oscara za roli homosexuálního vojáka, když při přebírání zlaté sošky poděkuje v přímém televizním přenosu také svému homosexuálnímu učiteli Brackettovi.

Všichni v Greenleafu včetně Howarda samotného jsou v šoku. Ujistí rodiče, že to není pravda, jenže tím jeho potíže teprve začínají. Druhý den je městečko plné televizních reportérů a Howardova sexuální orientace se stává hlavním tématem hovoru jeho studentů, kolegů a vlastně všech v Greenleafu.

Někteří se domnívají, že, je to pravda, jiní si myslí, že Cameron řekl jen proto, že je Brackett tak dlouho zasnoubený, je vždy čistý, upravený a učí poezii. Sám Howard má plno práce s tím, aby Cameronova slova vyvrátil snoubence, nadřízeným, studentům a vlastně všem v městečku. Rezolutně před kamerami odmítne pochybnosti o svém sexuálním zaměření. Jenže pod vlivem okolností a reportéra Petera Malloye, který je sám gay, se Howard musí sám nad sebou zamyslet. Pokusy přesvědčit sám sebe, že je v pořádku, ať už s pomocí instruktážní kazety "Buď muž" nebo pokusem vyspat se s Emily ještě před svatbou, však nedopadnou příliš povzbudivě. 

Obrazek

 

Svatební dny

Días de boda
Španělsko 2002

Režie: Juan Pinzás
Scénář: Juan Pinzás
Kamera: Gerardo Moschioni
Střih: Corte Digital
Hudba: Juan Manuel Sueiro
Hrají: Monti Castiňeiras, Comba Campoy, Ernesto Chao, Belén Constenla, Rosa Álvarez, Pilar Saavedra

Druhý španělský film natočený podle pravidel hnutí Dogma 95 nás přivádí na svatbu krásné Sonii, dcery zámožného nakladatele. Sonia si má vzít muže svých snů, půvabného spisovatele Rosenda, který má ale mírně homosexuální tendence a jediné, na čem mu opravdu záleží, je literární cena, kterou má díky svému budoucímu tchánovi téměř na dosah. Plánovaná velkolepá svatební oslava nakonec přinese nečekaná překvapení všem svatebčanům, odhalujíc jejich temné stránky. A nakonec i sama Sonia by byla raději, kdyby moment, kdy musí říci "Ano", nikdy nepřišel.

Obrazek

 

Svět lásky

Un mondo d´amore
Itálie 2002

Režie: Aurelio Grimaldi
Scénář: Anna Maria Coglitore, Aurelio Grimaldi
Kamera: Massimo Intoppa
Střih: Giuseppe Pagano
Hudba: Mario Soldatini
Hrají: Arturo Paglia, Gaetano Amato, Sandra De Falco, Mariolina De Fano, Guia Jelo

Píše se rok 1949. V malé italské vesničce Ramuscello zuří aféra - 27letý básník Pier Paolo Pasolini byl právě nařčen ze zvrhlých choutek a obscénního chování. Důvodem byl jeho milostný poměr s několika mladými chlapci. Přestože nebyl Pasolini obviněn policií, místním tiskem byl označen za devianta prvního stupně. Jeho dosavadní spokojený život se zhroutil. Pasolini byl vyloučen jako profesor ze školy a z komunistické strany, aniž by kdokoliv vyslechl jeho verzi události. Nezaměstnaný, ponížený a bez peněz nasedá Pier na vlak do Říma, doprovázen matkou Susannou, vstříc novému životu.

Obrazek

 

Syn kterékoliv matky

Any Mother's Son
USA 1997


Režie: David Burton Morris
Produkce: Joan Barnett, Joseph A. DiPasquale, Jack Grossbart, Linda L. Kent
Scénář: Bruce Harmon
Kamera: John L. Demps Jr.
Hudba: Gary Brown, Pray for Rain, James Woody, Dan Wool
Hrají: Kenner Ames (Reynolds), Shawn Ashmore (Billy), Trevor Bain (Mortician Billings), Bonnie Bedeliaová (Dorothy Hajdysová), Steve Behal (Dr. Kilbane), Nigel Bennett (Allan Schindler st.), Robert Bockstael (Kapitán Dinsmore), Hedy Burressová (Kathy), Mike Carbone

V roce 1992 byl na americké válečné lodi v Japonsku brutálně zavražděn 22. letý Allen Schindler. Jeho matka a sestra se nemohou vyrovnat se strašnou ztrátou milovaného syna a bratra a jsou vděčné námořnictvu USA za morální podporu. O něco později se dozvědí z úst novináře Ricka Rogerse, že nešlo jen o obyčejnou vraždu. Allena zavraždili dva američtí námořníci pod rouškou rituálu praktizovaného a tolerovaného v armádě, známém jako „výprask gaye“. Když se vedení dozvědělo o Allenově homosexuální orientaci, stal se terčem násilnosti, která vyvrcholila jeho vraždou. Námořnictvo se snaží celý případ „ututlať“, ale Allenova matka za pomoci médií dosáhne spravedlivého odsouzení vrahů.

Obrazek

DalšíObrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

GAY TV

(GAY TV WEB, 13. 3. 2009 13:27)

Pozvánka pro admina a další zájemce ! Zvu tě na web s GAY TV on line: www.gay-tv.wgz.cz

GAY TV

(GAY TV WEB, 13. 3. 2009 13:26)

Pozvánka pro admina a další zájemce ! Zvu tě na web s GAY TV on line: http://gay-tv.wgz.cz

film Piera Paola Pasoliniho

(Mirek, 24. 7. 2007 12:11)

Ahoj, film nadepsáný jako:
------------
film Piera Paola Pasoliniho

Itálie 1967
italská verze s českými titulky - délka 102 minuty, 35 mm
---------------
se jemnuje "Oidipús král"